niedziela,
Émile Baudot
Jean-Maurice-Émile Baudot urodził się 11 września 1845 roku. Formalną edukację zakończył na szkole podstawowej. Jego ojciec był rolnikiem, po ukończeniu szkoły Émile Baudot pracował na rodzinnej farmie. Swoją pasję życiową odnalazł, kiedy rozpoczął pracę we francuskiej firmie telekomunikacyjnej. Była nią telegrafia.
W 1874 roku opracował zestaw znaków przez długi czas powszechnie używany w telegrafii. Od nazwiska twórcy powstała nazwa kod Baudot. Był to pierwowzór kodów EBCDIC i ASCII. Z jego zmodyfikowanymi wersjami wciąż można się spotkać w telekomunikacyjnych urządzeniach dla głuchoniemych i krótkofalarstwie.
Przy użyciu kodu Baudota znaki były kodowane przy użyciu 5 bitów. Teoretycznie pozwala to na zakodowanie 32 znaków, jednak Baudot jednemu ze znaków przypisał funkcję przełącznika trybu. Działało to podobnie jak klawisz „Caps Look” na klawiaturze komputerowej. Ten pomysł pozwolił zakodować 64 elementy. Dla porównania alfabet Braille'a do zakodowania tej samej liczby elementów używa 6 bitów (o jeden więcej). W praktyce kod Braille'a dopuszcza 63 elementy, ponieważ ze względu na swoją specyfikę nie stosuje „pustej” kombinacji punktów.
Od nazwiska Émile Baudot powstał termin „bod” (ang. Baud).