Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Założyciele firmy Apple

czwartek,

Założyciele firmy Apple

1 kwietnia 1976 roku powstało znane amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne o nazwie Apple. Jej założycielami byli Steve Wozniak, Steve Jobs i Ronald Wayne. Przedsiębiorstwo stało się pierwszą amerykańską spółką, której wartość na giełdzie przekroczyła bilion dolarów. Poznaj losy założycieli amerykańskiego giganta przemysłu elektronicznego.

Steve Wozniak

Jest inżynierem i wynalazcą polskiego pochodzenia. Już w dzieciństwie fascynował się elektroniką, swój pierwszy komputer zbudował w wieku czternastu lat. W latach 1973–1976 był pracownikiem firmy Hewlett-Packard. Od podstaw zbudował pierwszy produkt firmy Apple – komputer nazwany jako Apple I. Konstrukcja powstała w garażu. Aby otrzymać działający system, nabywca musiał we własnym zakresie dodać obudowę, zasilacz, klawiaturę i monitor. Patrząc na to z perspektywy dzisiejszych czasów, wydaje się, że urządzenie nie miało szans na sukces rynkowy, jednak był to pierwszy komputer przeznaczony dla hobbystów, którego układy były już wlutowane w płytkę.

Wozniak początkowo miał wielki wpływ na produkty Apple, jednak jego rola w firmie stopniowo słabła. W 1985 roku poczuł się niepotrzebny i opuścił przedsiębiorstwo. W młodości nie ukończył studiów, nadrobił to już jako milioner i w 1986 roku zdobył tytuł licencjata z elektroniki i informatyki na renomowanym Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Cały czas pozostaje aktywny zawodowo. Założył kilka firm. Udziela się jako filantrop. Nadal jest związany z Apple, często reprezentuje firmę na imprezach branżowych. Jest także udziałowcem tego przedsiębiorstwa.

Steve Jobs

W 1972 roku ukończył szkołę średnią i przez jeden semestr studiował prawo. Pod koniec 1974 roku rozpoczął pracę w Atari, gdzie zajmował się projektowaniem gier komputerowych. W 1976 roku został współtwórcą Apple. Przedsiębiorstwo szybko stała się znanym producentem komputerów notowanym na giełdzie papierów wartościowych.

W 1985 roku na skutek konfliktów w kierownictwie firmy Jobs opuścił przedsiębiorstwo i założył firmę NeXT. Rok później kupił studio animacji komputerowej, na jego bazie powstało Pixar Animation Studios. W latach dziewięćdziesiątych firma Apple miała problemy finansowe. Zarząd przedsiębiorstwa postanowił powierzyć Jobsowi stanowisko prezesa. W 1997 roku Steve Jobs powrócił do macierzystej firmy. Pod jego kierownictwem wprowadzono na rynek takie udane produkty jak iMac, iPhone, iPad.

Steve Jobs przez wiele lat zmagała się z chorobą nowotworową. Na początku 2011 roku zrezygnował z pracy w Apple. Zmarł 5 października 2011 roku.

Ronald Wayne

Wayne i Jobs poznali się jako pracownicy Atari. W przeszłości Wayne był właścicielem firmę sprzedającej automaty do gier. Wozniak i Jobs, planując założenie przedsiębiorstwa, zdawali sobie sprawę, że nie mają żadnego doświadczenia w zarządzaniu i z tego powodu pojawił się trzeci wspólnik. Wayne był najstarszym założycielem firmy i szybko zaczął się poważnie zastanawiać, czy jego dziesięć procent udziałów warte jest ponoszonego ryzyka. Już po dwóch tygodniach odsprzedał swoje udziały. Apple stał się pierwszą amerykańską spółką, której wartość na giełdzie przekroczyła bilion dolarów, a Ronald Wayne przeszedł do historii jako niedoszły miliarder.

Po odejściu z Apple pracował w kilku firmach, bez sukcesów próbował także uruchomić własny interes. Nie utracił kontaktu ze swoimi dawnymi wspólnikami. Podobno proponowano mu pracę w Apple, ale odmówił.

Artykuł: Microsoft PixelSense

Microsoft PixelSense

Artykuł: Mac OS X Server

Mac OS X Server

Artykuł: Procesor Intel Celeron

Procesor Intel Celeron

Artykuł: Harmonogram egzaminów maturalnych

Harmonogram egzaminów maturalnych

Artykuł: Rocznica biblioteki GTK+

Rocznica biblioteki GTK+

Artykuł: Profesor Karol Estreicher

Profesor Karol Estreicher

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły