Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bitwa o Łabiszyn

poniedziałek,

Bitwa o Łabiszyn

Sto dwa lata temu powstańcy wielkopolscy zdobyli Łabiszyn.

Po nieudanej próbie opanowania Szubina, przeprowadzonej przez Polaków 8 stycznia, sytuacja w tym rejonie przedstawiała się niekorzystnie dla Wielkopolan. Dowództwo powstańców postanowiło wykonać uderzenie w północno-wschodniej strefie Wielkopolski. Ofensywa miała przebiegać w kierunku na Żnin, Szubin i Łabiszyn, a jej najważniejszym celem było zdobycie tych miast.

Od 8 stycznia w Łabiszynie stacjonował niemiecki oddział „Allensteiner Volkswehr” (Olsztyńska Straż Ludowa) liczący około stu żołnierzy. Do ataku na miasto wyznaczono powstańcze oddziały z Kruszwicy, Pakości oraz Barcina. Nie były to regularne jednostki wojskowe, a raczej pospolite ruszenie. W polskich szeregach znalazło się około stu siedemdziesięciu słabo uzbrojonych ludzi. Atak nie został poprzedzony specjalnymi przygotowaniami. Dowództwo ograniczyło się do wydania zgody na uderzenie i w kwestii taktyki zdało się na inicjatywę powstańców. Nie wyznaczono dowódcy połączonych oddziałów oraz nie zapewniono synchronizacji w czasie z atakami przeprowadzonymi w innych miastach.

11 stycznia 1919 roku powstańcy podzielili się na małe grupy, które z różnych stron zaatakowały Łabiszyn. Uderzenie było bardzo chaotyczne, jednak okazało się skuteczne. Odwaga i brawura Polaków oraz dezorientacja niemieckiej załogi pozwoliły stosunkowo szybko opanować miasto.

Rok temu na naszej stronie…

Artykuł: Jerzy Różycki

Jerzy Różycki

Artykuł: Bitwa pod Ujściem

Bitwa pod Ujściem

Artykuł: Henryk Jordan – pionier wychowania fizycznego

Henryk Jordan – pionier wychowania fizycznego

Artykuł: Historia letnich igrzysk olimpijskich

Historia letnich igrzysk olimpijskich

Artykuł: Międzynarodowy Dzień Szachów

Międzynarodowy Dzień Szachów

Artykuł: Bitwy potopu szwedzkiego

Bitwy potopu szwedzkiego

Artykuł: Henryk Zygalski

Henryk Zygalski

Artykuł: Historia polskiej piłki nożnej

Historia polskiej piłki nożnej

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły