Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Układy klawiatury w systemie Xubuntu

czwartek,

Układy klawiatury w systemie Xubuntu

Wielu użytkowników komputera staje przed problemem związanym z pisaniem tekstu zawierającego inne znaki niż dostępne w standardowo skonfigurowanym systemie. Mogą to być np. prace domowe z języka niemieckiego. Na szczęście współczesne systemy operacyjne dają taką możliwość. Xubuntu to dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu oraz środowisku graficznym Xfce. Prezentowane informacje będą przydatne także dla innych systemów ze środowiskiem Xfce.

Dodawanie nowego układu klawiatury zacznij od kliknięcia przycisku menu na panelu narzędziowym. Następnie wybierz kolejno pozycje „Ustawienia” oraz „Klawiatura”.

Po wybraniu zakładki „Układ” należy wyłączyć opcję „Użycie ustawień systemu”, wtedy zostanie odblokowany przycisk „Add”, za którego pomocą można dodawać kolejne układy klawiatury.

Po wybraniu przycisku „Add” wyświetli się lista dostępnych układów klawiatur. Większość z nich ma kilka wariantów, które można przeglądać po kliknięciu trójkąta przy nazwie. Po zaznaczeniu poszukiwanego układu zatwierdź go przyciskiem „OK”. Jeśli nie jesteś pewien, który dokładnie wybrać wariant, pamiętaj, że będziesz mógł później zmienić swój wybór.

Należy jeszcze wybrać skrót klawiszowy (1), za którego pomocą będzie można przełączać układ klawiatury. Jeśli jest taka potrzeba, można zmienić domyślny układ klawiatury w systemie, będzie nim ten, który jest najwyżej na liście. Po zaznaczeniu pozycji (2) można ją przesuwać w górę i w dół za pomocą strzałek (3).

Dysponując dodatkowym układem klawiatury, można bez problemu w polskojęzycznym systemie używać innego języka.

Wielu użytkowników ma wrodzoną awersję do skrótów klawiszowych i woli posługiwać się ikonami. Jest to zdecydowanie wolniejsza metoda, zwłaszcza podczas pisania tekstów dwujęzycznych, jednak środowisko graficzne XFCE zapewnia także taką możliwość. Dodawanie ikony umożliwiającej zmianę układu klawiatury przedstawiono na poniższych trzech zrzutach ekranu. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy panelu znajdującego się domyślnie w górze ekranu należy wybrać opcję „Panel”, a następnie „Dodaj aplet…”. W oknie, które się wyświetli, zaznacz pozycję „Układy klawiatury” i zatwierdź wybór przyciskiem „Dodaj”. Od tej pory układ klawiatury można zmienić, klikając znajdującą się na panelu ikonę z flagą.

Artykuł: iMac M1

iMac M1

Artykuł: Xbox One

Xbox One

Artykuł: Sandy Douglas

Sandy Douglas

Artykuł: Jan III Sobieski

Jan III Sobieski

Artykuł: Zdzisław Kawecki

Zdzisław Kawecki

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły