Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bolesław Drobiński

piątek,

Bolesław Drobiński

Dzisiaj przypada rocznica urodzin polskiego asa myśliwskiego II wojny światowej.

Bolesław Henryk Drobiński urodził się 23 października 1918 roku w Ostrogu nad Horyniem (obecnie na terytorium Ukrainy). Już jako nastolatek latał na szybowcach. Po zdaniu matury związał się z wojskiem. Na początku 1938 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Nie brał udziału w kampanii wrześniowej. Po ewakuacji do Rumunii zdołał przedostać się do Francji. Jako jeden z pierwszych polskich pilotów wyjechał następnie do Wielkiej Brytanii. Przeszedł przeszkolenie i we wrześniu 1940 roku otrzymał przydział do 65 Dywizjonu RAF. Walczył w bitwie o Anglię. W następnym roku trafił do słynnego polskiego Dywizjonu 303.

Do historii przeszedł jako pogromca legendarnego asa myśliwskiego Luftwaffe. Pilot Adolf Galland podczas drugiej wojny światowej zestrzelił ponad sto alianckich samolotów. Jego zdjęcia pojawiały się na pierwszych stronach niemieckich gazet. 21 czerwca 1941 roku Drobiński brał udział w operacji Circus 17. Zadaniem polskich pilotów była osłona alianckich bombowców atakujących strategiczne punkty kontrolowane przez Niemców w północnej Francji. Wkrótce po rozpoczęciu nalotu na niebie pojawiły się niemieckie myśliwce Messerschmitt Bf 109. Do walki prowadził je pułkownik Adolf Galland – gwiazda Luftwaffe. Niemiec w starciu z Bolesławem Drobińskim musiał uznać wyższość przeciwnika, jego samolot został ciężko uszkodzony i Niemiec z wielkim trudem zdołał awaryjnie wylądować.

W marcu 1942 roku został przeniesiony na stanowisko instruktora w bazie Grangemouth. W sierpniu tego roku powrócił do lotów bojowych w Dywizjonie 303. Od 18 października 1943 roku dowodził eskadrą w polskim 317 Dywizjonie Myśliwskim „Wileńskim”. Po roku objął dowództwo Dywizjonu 303. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Od 1960 roku miał brytyjskie obywatelstwo. Bolesław Drobiński zmarł 26 lipca 1995 w Anglii.

Artykuł: Funkcjonowanie jednostek oświaty

Funkcjonowanie jednostek oświaty

Artykuł: Kontrola poprawności danych

Kontrola poprawności danych

Artykuł: Usprawnienie obsługi danych z formularza

Usprawnienie obsługi danych z formularza

Artykuł: PHP: Tablice wielowymiarowe

PHP: Tablice wielowymiarowe

Artykuł: Raspberry Pi

Raspberry Pi

Artykuł: Wacław Iwaszkiewicz

Wacław Iwaszkiewicz

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna