Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Wacław Chojna

poniedziałek,

Wacław Chojna

2 grudnia 1976 roku zmarł major artylerii Wojska Polskiego, żołnierz Kedywu, uczestnik powstania warszawskiego.

Wacław Chojna urodził się 4 sierpnia 1907 w Zasławiu na Wołyniu. W 1927 roku ukończył Państwowym Gimnazjum w Zdołbunowie i zdał egzamin dojrzałości. Postanowił zostać zawodowym żołnierzem. Po odbyciu Kursu Szkoły Podchorążych w Oficerskiej Szkole Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej trafił do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu. 15 sierpnia 1930 roku otrzymał stopień podporucznika i przydział do 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu.

W szeregach macierzystej jednostki walczył w kampanii wrześniowej. Uczestniczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Po klęsce wrześniowej dostał się do niemieckiej niewoli. Po dwóch próbach zdołał uciec i przedostać się do Inowrocławia, jednak ostrzeżony przed grożącym mu aresztowaniem, w listopadzie 1939 roku udał się do Warszawy. W grudniu wstąpił w szeregi Związku Czynu Zbrojnego. W 1940 roku przeszedł do Polskiej Organizacji Zbrojnej.

W 1942 roku Polska Organizacja Zbrojna została scalona z Armią Krajową. Jesienią tego roku Wacław Chojna otrzymał awans do stopnia kapitana. Był szefem komórki legislacyjnej Kedywu Komendy Głównej AK. Zajmował się sprawami organizacyjnymi i personalnymi, druga podległa mu komórka zapewniała dokumenty do prowadzenia bieżących prac Kedywu. Kapitan Chojna był także współodpowiedzialny za Archiwum KG AK. Kilkakrotnie brawurowo uciekł Niemcom po przypadkowym zatrzymaniu.

W chwili wybuchu powstania warszawskiego oddziały Kedywu zostały włączone do Zgrupowania „Radosław”. Kapitan Chojna jako oficer sztabu tej formacji przeszedł szlak bojowy od Woli, przez Stare Miasto, Czerniaków, Mokotów i Śródmieście. W pierwszych dniach października 1944 roku został awansowany na stopień majora i otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Po upadku powstania dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w obozach jenieckich Sandbostel i Murnau.

Po uwolnieniu przez Amerykanów w kwietniu 1945 roku trafił do 2. Karpackiego Pułku Artylerii Lekkiej we Włoszech. Wraz z tą jednostką został przetransportowany do Wielkiej Brytanii. Po kilku bezowocnych próbach ściągnięcia rodziny do Wielkiej Brytanii postanowił wrócić do kraju.

8 maja 1947 roku transportem morskim dotarł do portu w Gdyni, a następnie przyjechał do Inowrocławia. Trzy miesiące później został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Po przejściu wielu przesłuchań ostatecznie został zwolniony. Stwarzano mu duże problemy z podjęciem stałej pracy. W 1956 roku podczas Poznańskiego Czerwca uruchomił zdobyty przez demonstrujących robotników czołg.

Netscape Navigator

Netscape Navigator

Krajowy Klaster Linuksowy

Krajowy Klaster Linuksowy

Sprzysiężenie Wysockiego

Sprzysiężenie Wysockiego

Microsoft Narrator

Microsoft Narrator

Marian Duryasz

Marian Duryasz

Cathode-Ray Tube Amusement Device

Cathode-Ray Tube Amusement Device

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna