Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Wacław Bernatowicz

piątek,

Wacław Bernatowicz

Dziś mija rocznica śmierci uczestnika kampanii wrześniowej, pilota Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie.

Wacław Bernatowicz urodził się 10 kwietnia 1909 roku w Nowych Święciajnach na Wileńszczyźnie. Ukończył Państwową Szkołę Przemysłową w Wilnie. Jako pasjonat lotnictwa wstąpił do Cywilnej Szkoły Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy. Po jej ukończeniu zgłosił się do odbycia służby wojskowej i trafił na stanowisko mechanika w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie.

W 1930 roku rozpoczął służbę jako żołnierz zawodowy. Otrzymał skierowanie na przeszkolenie w Szkole Podoficerów Pilotów w Bydgoszczy. Po jej ukończeniu jego pierwszym przydziałem była 64. Eskadra Liniowa 6. Pułku Lotniczego we Lwowie. W 1932 roku w Grudziądzu odbył Wyższy Kurs Pilotażu, a następnie trafił do 121. Eskadry Myśliwskiej w Krakowie. Rok później uzyskał uprawnienia pilota-instruktora. Przeniósł się do dęblińskiego Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa.

Po wybuchu drugiej wojny światowej walczył jako pilot myśliwski w rejonie Dęblina. Odbył także kilka lotów zwiadowczych za sterami samolotu PZL.23 Karaś w plutonie lotniczym Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. 19 września przekroczył granicę z Rumunią. Po ucieczce z obozu internowania dotarł do Francji. Odbył szkolenie na samolotach francuskich, jednak nie latał bojowo.

Po klęsce Francji został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Początkowo służył jako instruktor w szkole nawigatorów w Staverton. Później otrzymał przydział do 307. Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego „Lwowskich Puchaczy”. W 1942 roku został przeniesiony do Polskiego Oddziału Transportowego Takoradi–Kair. Do końca wojny latał w Afryce. Po powrocie do Anglii został zdemobilizowany w stopniu chorążego.

W 1946 roku zdecydował się na powrót do rządzonej przez komunistów Polski. Związał się z lotnictwem cywilnym. Początkowo pracował w Departamencie Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji. Później przeniósł się do Olsztyna. W latach 1947-51 kierował olsztyńską Szkołą Szybowcową. Latał także sportowo w barwach Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. W 1951 roku wygrał Samolotowe Mistrzostwa Polski w Inowrocławiu.

Jako były żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie był prześladowany przez komunistyczne władze. W 1952 roku odsunięto go od pracy w lotnictwie. Do latania powrócił podczas odwilży w 1956 roku. Był pilotem Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Olsztynie. Zmarł w Warszawie 29 listopada 1965 roku.

Netscape Navigator

Netscape Navigator

Krajowy Klaster Linuksowy

Krajowy Klaster Linuksowy

Sprzysiężenie Wysockiego

Sprzysiężenie Wysockiego

Microsoft Narrator

Microsoft Narrator

Marian Duryasz

Marian Duryasz

Cathode-Ray Tube Amusement Device

Cathode-Ray Tube Amusement Device

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna