Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Wacław Bernatowicz

piątek,

Wacław Bernatowicz

Dziś mija rocznica śmierci uczestnika kampanii wrześniowej, pilota Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie.

Wacław Bernatowicz urodził się 10 kwietnia 1909 roku w Nowych Święciajnach na Wileńszczyźnie. Ukończył Państwową Szkołę Przemysłową w Wilnie. Jako pasjonat lotnictwa wstąpił do Cywilnej Szkoły Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy. Po jej ukończeniu zgłosił się do odbycia służby wojskowej i trafił na stanowisko mechanika w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie.

W 1930 roku rozpoczął służbę jako żołnierz zawodowy. Otrzymał skierowanie na przeszkolenie w Szkole Podoficerów Pilotów w Bydgoszczy. Po jej ukończeniu jego pierwszym przydziałem była 64. Eskadra Liniowa 6. Pułku Lotniczego we Lwowie. W 1932 roku w Grudziądzu odbył Wyższy Kurs Pilotażu, a następnie trafił do 121. Eskadry Myśliwskiej w Krakowie. Rok później uzyskał uprawnienia pilota-instruktora. Przeniósł się do dęblińskiego Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa.

Po wybuchu drugiej wojny światowej walczył jako pilot myśliwski w rejonie Dęblina. Odbył także kilka lotów zwiadowczych za sterami samolotu PZL.23 Karaś w plutonie lotniczym Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. 19 września przekroczył granicę z Rumunią. Po ucieczce z obozu internowania dotarł do Francji. Odbył szkolenie na samolotach francuskich, jednak nie latał bojowo.

Po klęsce Francji został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Początkowo służył jako instruktor w szkole nawigatorów w Staverton. Później otrzymał przydział do 307. Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego „Lwowskich Puchaczy”. W 1942 roku został przeniesiony do Polskiego Oddziału Transportowego Takoradi–Kair. Do końca wojny latał w Afryce. Po powrocie do Anglii został zdemobilizowany w stopniu chorążego.

W 1946 roku zdecydował się na powrót do rządzonej przez komunistów Polski. Związał się z lotnictwem cywilnym. Początkowo pracował w Departamencie Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji. Później przeniósł się do Olsztyna. W latach 1947-51 kierował olsztyńską Szkołą Szybowcową. Latał także sportowo w barwach Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. W 1951 roku wygrał Samolotowe Mistrzostwa Polski w Inowrocławiu.

Jako były żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie był prześladowany przez komunistyczne władze. W 1952 roku odsunięto go od pracy w lotnictwie. Do latania powrócił podczas odwilży w 1956 roku. Był pilotem Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Olsztynie. Zmarł w Warszawie 29 listopada 1965 roku.

Tadeusz Wuttke

Tadeusz Wuttke

„Tu mówi Błyskawica”

„Tu mówi Błyskawica”

Zrzuty lotnicze dla powstańców

Zrzuty lotnicze dla powstańców

Mac Pro

Mac Pro

Stanisław Krzymowski

Stanisław Krzymowski

Barykada na Alejach Jerozolimskich

Barykada na Alejach Jerozolimskich

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna