Dokument zapisany pismem klinowym przez wielu uważany za pierwszą kartę praw człowieka.
Wydany wspólnie przez cesarza zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego Konstantyna Wielkiego oraz cesarza wschodniej części Licyniusza, wprowadzał wolność wyznania wiary w Cesarstwie Rzymskim.
Wielka Karta Swobód wydana przez króla Anglii Jana bez Ziemi.
Rektor krakowskiej akademii Paweł Włodkowic zaprezentował szereg rewolucyjnych poglądów, m.in. nawiązując do zasad wiary głosił, że wszystkie narodowości, nie wyłączając pogan, mają prawo do życia w pokoju na ziemiach, które są ich własnością. Polska delegacja publicznie wystąpiła w obronie Jana Husa.
Władysław Jagiełło przyznał szlachcie immunitet nietykalności.
Uchwała podjęta na sejmie konwokacyjnym w Warszawie, zawierająca postanowienia dotyczące zapewnienia swobody wyznania szlachcie w Rzeczypospolitej.
Akt prawny wydany przez króla Francji Henryka IV Burbona wprowadził wolność wyznania i równouprawnienie protestantów wobec katolików.
Dokument uchwalony w 1628 roku przez angielski parlament zawierający szereg postulatów o charakterze konstytucyjnym.
Traktat pokojowy kończący wojnę trzydziestoletnią (1618–1648).
Wydana za rządów króla Karola II angielska ustawa zakazująca organom państwa aresztowania poddanego bez zezwolenia sądu.
Władza króla Anglii została poddana kontroli parlamentu.
Angielski filozof John Locke przedstawił teorię praw naturalnych jednostki.
Uchwalona w kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej i oparta na zasadach wyznawanych przez Johna Locke'a. Określała prawo wyborcze, jako równe dla wszystkich wolnych obywateli.
Dokument programowy rewolucji francuskiej.
Wprowadziła m.in. rozciągnięcie Neminem captivabimus nisi iure victum na mieszczan polskich i litewskich.
Karta praw Stanów Zjednoczonych – pierwsze dziesięć poprawek do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, które weszły w życie 15 grudnia 1791 roku i gwarantowały m.in prawo do własności prywatnej, wolności wyznania i sumienia oraz prasy, ochrony oskarżonego w procesie karnym, prawo do swobodnego pokojowego gromadzenia się oraz kierowania skarg do władz, prawo do posiadania i noszenia broni.
Wprowadziła m.in. rozciągnięcie Neminem captivabimus nisi iure victum na wszystkich poddanych Królestwa Kongresowego.
Z inicjatywy szwajcarskiego filantropa i finansisty Henriego Dunanta powstaje organizacja humanitarna, której głównym celem działania jest pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktów zbrojnych.
W 1864 roku zawarto pierwszą z szeregu umów z zakresu prawa międzynarodowego i pomocy humanitarnej podpisanych w Genewie w Szwajcarii.
Pierwszym nowożytnym terytorium, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku.
29 lipca 1899 roku w Hadze zawarto pierwszą z kilku umów dotyczących prawa konfliktów zbrojnych i zwanych jako Konwencje haskie.
W 1913 roku w Chicago powstała organizacja, której celem jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami wobec Żydów.
Początek działalności międzynarodowego ruchu humanitarnego, którego celem jest zapewnienie ochrony i pomocy humanitarnej ofiarom wojny i przemocy.
28 czerwca 1919 roku Polska podpisała traktat, który m.in. gwarantował poszanowanie i obronę praw mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę.
Istniejąca w latach 1920-1946 organizacja międzynarodowa, której celem było utrzymanie pokoju i współpracy na świecie.
Liga Obrony Praw Człowieka i Obywatela to organizacja społeczna w II Rzeczypospolitej, założona w celu obrony swobód demokratycznych i przeciwdziałania wszelkiemu uciskowi i nietolerancji.
Umowa międzynarodowa dotycząca przeciwdziałania niewolnictwu.
Po raz pierwszy zasada non-refoulement została ujęta w ramy umowy w Konwencji Ligi Narodów z 28 października 1933 roku.
Dokument będący częścią Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Wielostronna umowa międzynarodowa powołująca do życia i określająca ustrój Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Powstaje organizacja międzynarodowa, która zastąpiła Ligę Narodów.
Powołany w 1946 roku organ pomocniczy Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmujący się ochroną i promowaniem praw człowieka. Od 2006 roku jego miejsce zajęła Rada Praw Człowieka ONZ.
Kodeks etyczny sformułowany w 1947 roku przez aliancki Trybunał Wojskowy, w którym podano 10 zasad dopuszczalności doświadczeń na ludziach. Powstał po serii procesów lekarzy, zbrodniarzy hitlerowskich, sądzonych w Norymberdze.
Tekst dobrowolnej przysięgi lekarskiej przyjęty przez Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Nowożytna wersja przysięgi Hipokratesa powstała po zbrodniach dokonanych przez lekarzy niemieckich i japońskich podczas II wojny światowej.
Uchwalenie przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zbioru praw człowieka i zasad ich stosowania.
Uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ konwencja międzynarodowa, regulująca postępowanie ONZ w sytuacji zaistnienia ludobójstwa w rozumieniu tej konwencji.
Powstaje międzynarodowa organizacja rządowa obecnie skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu, która zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.
Powstazje instytucja sądownicza dająca początek europejskiemu systemowi wymiaru sprawiedliwości.
Umowa międzynarodowa z zakresu ochrony praw człowieka zawarta przez państwa członkowskie Rady Europy.
23 maja 1953 roku weszła w życie konwencja ustanawiająca zasadę i praktykę równego wynagradzania kobiet i mężczyzn za równowartościową pracę oraz dokonywania obiektywnej, wolnej od dyskryminacji ze względu na płeć, wyceny wykonywanej pracy.
7 lipca 1954 roku weszła w życie konwencja przyznająca kobietom czynne i bierne prawo wyborcze i prawo do piastowania funkcji publicznych na zasadach równości z mężczyznami.
20 stycznia 1957 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło umowę międzynarodową gwarantującą kobietom prawo do zachowania swojego obywatelstwa niezależnie od tego, czy małżonek jest obywatelem tego samego państwa, czy też nie.
Powstaje międzynarodowy sąd orzekający w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej Protokołach dodatkowych.
20 listopada 1959 roku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ uchwalono zbiór postulatów dotyczących zapewnienia dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju.
15 czerwca 1960 roku weszła w życie konwencja zobowiązująca państwa członkowskie Międzynarodowej Organizacji Pracy do opracowania i prowadzenia polityki krajowej zmierzającej do likwidacji wszelkich form dyskryminacji w zatrudnieniu.
28 maja 1961 roku założono międzynarodową organizację pozarządową, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie. Amnesty International jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1977 roku.
„I Have a Dream” to historyczne przemówienie lidera ruchu praw obywatelskich Martina Luthera Kinga.
Przyjęto zbiór zasad dotyczących prowadzenia badań klinicznych na człowieku, opracowanych przez Światowe Towarzystwo Medyczne.
9 grudnia 1964 roku weszła w życie międzynarodowa konwencja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, zobowiązująca obowiązuje państwa m,in. do wyznaczenia najniższego wieku zawierania małżeństw.
Wprowadzono w życie podstawową umowę Rady Europy, dotyczącą praw społeczno-ekonomicznych obywateli.
16 grudnia 1966 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliło Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka: Międzynarodowy pakt praw obywatelskich i politycznych, Międzynarodowy pakt praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych.
26 listopada 1968 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję o niestosowaniu przedawnienia wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.
Deklaracja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, jeden z pierwszych na tak wysokim szczeblu dokumentów poświęconych bezpośrednio osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
18 grudnia 1979 roku Zgromadzenie OgólneONZ uchwaliło Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet.
Komitet Helsiński w Polsce to niezależna inicjatywa obywatelska, powołana do kontroli przestrzegania praw człowieka i wolności gwarantowanych w przyjętych przez PRL umowach międzynarodowych.
W 1985 roku powstała międzynarodowa organizacja pozarządowa, propagująca i monitorująca wolność prasy na całym świecie.
26 czerwca 1987 roku weszła w życie przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur.
Organizacja Human Rights Watch zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka w różnych rejonach świata.
20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło międzynarodową konwencję dotyczącą ochrony praw dziecka.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka to jedna z najstarszych i największych europejskich organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka.
28 stycznia 1989 roku powstało rosyjskie stowarzyszenie zajmujące się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Organizacja otrzymała pokojową Nagrodę Nobla w 2022 roku.
Proklamuje demokrację parlamentarną jako jedyny ustrój dopuszczalny w Europie, był dziełem KBWE. Świeżo uwolnione od reżimów komunistycznych państwa zobowiązały się do przestrzegania praw człowieka zgodnie z zasadami panującymi w demokracjach parlamentarnych.
W 1990 roku powstała instytucja OBWE zajmująca się ochroną praw człowieka.
5 sierpnia 1990 roku 45 ministrów spraw zagranicznych reprezentujących kraje zrzeszone w Organizacji Konferencji Islamskiej podpisało dokument określający podstawy prawodawstwa w zakresie praw człowieka w krajach islamskich z szariatem jako podstawą.
Polska Akcja Humanitarna to organizacja pozarządowa, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.
CIVICUS to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która określa się jako „globalny sojusz poświęcony wzmocnieniu działań obywatelskich i społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie”.
Zbiór kryteriów, które muszą spełnić nowo wstępujące do Unii Europejskiej państwa, zawiera m.in. wymóg poszanowania praw człowieka oraz poszanowania praw mniejszości.
20 grudnia 1993 roku z inicjatywy działaczy organizacji pozarządowych, głównie Human Rights Watch oraz Amnesty International, w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych powołano urząd do spraw praw człowieka.
W 1994 roku po raz pierwszy przyznano nagrodę Free Your Mind.
1 stycznia 1995 roku w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała organizacja międzynarodowa, której celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie.
La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu to fundacja działająca na rzecz poszanowania praw człowieka, zwalczanie handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej.
Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna to białoruska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka.
8 kwietnia 1997 roku działalność rozpoczęło Biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
1 lutego 1998 roku weszła w życie konwencja zawarta pod auspicjami Rady Europy, która ustanawia minimalne standardy ochrony mniejszości narodowych, w szczególności zapewnia równość wobec prawa i nie dyskryminację, prawo do zgromadzeń i stowarzyszania się, swobodę wypowiedzi, myśli, przekonań i religii.
Akt prawa międzynarodowego przyjęty w dniu 17 lipca 1998 roku, by nie dopuszczać do bezkarności sprawców zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstw, zbrodni wojennych i zbrodni agresji oraz by chronić pokój, bezpieczeństwo i pomyślność świata.
1 września 1998 roku, wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu karnego z 1997, kara śmierci w Polsce została zniesiona.
Konwencja jest podstawowym dokumentem na kontynencie europejskim regulującym trudne sprawy z pogranicza medycyny, etyki i prawa.
Otwarta Rzeczpospolita powstała w 1999 roku „z potrzeby przeciwdziałania antysemickim i ksenofobicznym uprzedzeniom odżywającym w polskim życiu publicznym, zwłaszcza zaś przenikaniu tego typu treści do podręczników szkolnych”.
Zbiór fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich uchwalony 7 grudnia 2000 roku.
Konwencja dotycząca prawa człowieka do czystego środowiska, w tym prawa do informacji, do udziału w podejmowaniu decyzji i dostępu do sądownictwa w ochronie środowiska.
W 2001 roku w Warszawie po raz pierwszy odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Prawa Człowieka w Filmie”.
Od 2003 roku istnieje międzynarodowa sieć telefonów zaufania dla dzieci.
22 maja 2004 roku Rada Ligi Państw Arabskich uchwaliła nową wersję Arabskiej Karty Praw Człowieka.
Od 2004 roku w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka działa Program Spraw Precedensowych. który wspiera lub rozpoczyna strategicznie ważne z punktu widzenia ochrony praw człowieka postępowania sądowe i administracyjne.
Organ pomocniczy Zgromadzenia Ogólnego ONZ działający od 2006 roku, który zastąpił Komisję Praw Człowieka ONZ.
Deklaracja podpisana na Szczycie Ziemi, skoncentrowano się na prawie człowieka do godnego życia.
Dawniej Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii (EUMC) – niezależna agencja Unii Europejskiej ustanowiona 15 lutego 2007 roku.
W 2007 roku działalność rozpoczęła agencja Unii Europejskiej, która ma wspierać instytucje wspólnotowe oraz kraje członkowskie w promowaniu równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz w walce z dyskryminacją płci.
Przyjęta 13 września 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ deklaracja w zakresie praw i wolności ludów tubylczych świata.
30 maja 2007 roku powstała ukraińska organizacja praw człowieka.
W 2007 roku Departament Stanu USA po raz pierwszy przyznał Międzynarodowe Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi.
3 maja 2008 roku weszła w życie umowa międzynarodowa ONZ dotycząca praw człowieka, której celem jest ochrona praw i godności osób niepełnosprawnych.
10 grudnia 2008 roku opublikowano manifest podpisany przez 350 chińskich intelektualistów i działaczy praw człowieka. Jeden z autorów Karty 08, Liu Xiaobo w 2010 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
Fundacja Panoptykon to polska organizacja pozarządowa, której celem jest ochrona podstawowych wolności wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem.
Ustawie o cudzoziemcach z 2013 roku uregulowała m.in. zagadnienie pobytu tolerowanego w Polsce.
1 sierpnia 2014 roku weszła w życie konwencja o ochronie praw człowieka opracowana przez Radę Europy w celu zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
W grudniu 2014 roku jako rezultat współpracy organizacji pozarządowych działających na rzecz migrantów i Urzędu miasta stołecznego Warszawy powstała instytucja zajmująca się promocją różnorodności, otwartości i tolerancji oraz pomocą dla uchodźców i imigrantów